Faculty and Staff

 

 

 

 

     Meares  

                           Brandon Meares, Principal           

BrandonMeares@anderson5.net 


      Shirley

                      Jodie Shirley, Assistant Principal

JodieShirley@anderson5.net


 

 Farr

Joy Farr, Reading Coach

JoyFarr@anderson5.net


Anderson

Donna Anderson, Secretary

DonnaAnderson@anderson5.net


Metz

Jan Metz, Data Clerk

JanMetz@anderson5.net


 Arnett

Jennifer Arnett, School Nurse

JenniferArnett@anderson5.net


Brunson

Officer Jeremy Brunson, SRO

 


Phillips

Sydney Phillips, Music Teacher


Wells

Ashley Wells, Music Teacher


Atkins

Holly Atkins, Art Teacher


Schlater

Holly Schlater, Art Teacher


Hallman

Jason Hallman, PE Teacher


Fowler 

Stuart Fowler, PE Teacher


Butler

Melinda Butler, Media Specialist


DeCaprio

Pamela DeCaprio, School Counselor


White

LaWante White, School Counselor


Costanzo

Lisa Costanzo, Technology


Roper

Jennifer Roper, Learning Labs Teacher

Reynolds

Sharon Reynolds, Learning Labs Assistant


Watkins

Kristin Watkins, Learning Labs Teacher

Martin

Misty Martin, Learning Labs Assistant

Richardson

Stacey Richardson, Education Interpreter


McClelland

Makenzie McClelland, Learning Labs Teacher

Jackson

Etha Jackson, Learning Labs Assistant


 Lewinski

Halle Lewinski, Learning Labs Teacher

 

Ashlee Andis, Learning Labs Assistant


Andrade

Kathryn Andrade, Learning Labs Teacher

 

Naomi McRedmond, Learning Labs Assistant

Kyker 

Nicole Kyker, Learning Labs Nurse


Bowman

Kayla Bowman Resource Teacher


 

 

Jeong

Jiyeon Jeong, ESOL Teacher


Griffiths

Dr. Emily Griffiths, School Psychologist


Eubanks

Amanda Eubanks, Speech Language Pathologist


Gabbard

Trina Gabbard, Speech Language Pathologist


 Dickson

Liza Dickson, Speech Language Pathologist


Fredrickson

Caroline Fredrickson, Interventionist


Van Duien

Erin Van Duinen, Physical Therapy


Huff

Lisa Huff, Physical Therapy


Box

Angela Box, Occupational Therapist


Vickery

Amanda Vickery, Kindergarten Teacher

Burgess

Kristie Burgess, Kindergarten Assistant


Campbell

Amy Campbell, Kindergarten Teacher

Burdette

Michelle Gregory, Kindergarten Assistant


Selman

Marcia Selman, Kindergarten Teacher

Yoder

Maria Yoder, Kindergarten Assistant


Jones

Tracy Jones, Kindergarten Teacher

Mullane

Michelle Mullane, Kindergarten Assistant


Dove

Cindy Dove, Kindergarten Teacher

Rucker

Donna Rucker, Kindergarten Assistant


Hall 

Sharon Hall, First Grade Teacher


Shirley

Mary Margaret Shirley, First Grade Teacher


 

Coats

Kaileigh Coats, First Grade Teacher


 

 

 

 Gilreath

Ashley Gilreath, First Grade Teacher


Jackson

Whitney Jackson, Second Grade Teacher


Best

Erin Best, Second Grade Teacher


Hornick

Leslie Hornick, Second Grade Teacher


O'Brien

Morgan O'Brien, Second Grade Teacher


 Reno

Mary Ann Reno, Second Grade Teacher


Twitty

Robin Twitty, Third Grade Teacher


Cordell

Sarah Cordell, Third Grade Teacher


Brookman

Rachel Brookman, Third Grade Teacher


Neal

Whitney Neal, Third Grade Teacher

Greene

Ashlei Greene, Third Grade Teacher


Vaughn

Kirsten Vaughn, Third Grade Teacher


Lewis

Teta Lewis, Fourth Grade Teacher


Herbert

Chandler Herbert, Fourth Grade Teacher


 

 

Mayfield

Jimmy Ann Mayfield, Fourth Grade Teacher


Askew

Curry Ann Askew, Fourth Grade Teacher


Kelley

Brandi Kelley, Fourth Grade Teacher


Uhall

Heather Uhall, Fifth Grade Teacher


Frady

Riley Frady, Fifth Grade Teacher


Addison

Eva Addison, Fifth Grade Teacher


Strom

Amy Strom, Fifth Grade Teacher


 

Worley

Brooke Worley, Fifth Grade Teacher


 

Arroyo

Nikki Arroyo, Fifth Grade Teacher


Holzshu

Kurtis Holzshu, Gifted and Talented Teacher


Phillips

Shelley Phillips, Gifted and Talented Teacher


Hawkins

Connie Hawkins, Head Custodian

 

Custodians

Custodial Team

 


Fortner

Cathy Fortner, Cafeteria Manager


 

 

McClellan

Samantha McClellan, Cafeteria Staff


Hernandez

Claudia Hernandez, Assistant Cafeteria Manager

Juror

Lorna Junor, Cafeteria Staff